Kdo je dr. Lutz Laurisch?

Stručný profesní životopis

Dr. Lutz Laurisch v roce 1977 otevřel stomatologického zdravotnického zařízení v Korschenbroich, Německo, kde působí dodnes. Od roku 2000 v profesním a odborném spolupartnerství s manželkou Dr. Elfi Laurisch.

Jeho hlavním profesním zájmem byly vždy preventivní postupy při ošetřování  svých pacientů. 

ZDE najdete společný rozhovor s dr. Laurischem

Od roku 1981 začal rozvíjet koncepce individuální profylaxe integrované do každodenní praxe. Současně postupně vyvinul a patentoval testovací metodu detekující mikroby pomocí selektivního media a zavedl jej do komerčního prodeje. Nejprve pod názvem CRT [f. IvoclarVivadent] a od roku 2019 KariesScreenTest [f.Aurosan].

Postupně od roku 1988 uveřejnil více než 100 publikací o prevenci, riziku zubního kazu a praktickém managementu a také uvedl více než 130 přednášek na tato témata. Seznam jeho publikací a informace o jeho přednáškách za poslední 4 roky naleznete na například na Quintessence a seznam knižních publikací naleznete zde na jeho stránkách.

Důležitá je práce publikovaná v roce 1999, kdy spolu s Prof. Susanne Kneist a Prof. Roswitha Heinrich-Weltzien zveřejnili rozsáhlou studii Evaluation of a new caries risk test. 

V roce 1988 založil „Prophylaxekurse in Korschenbroich“ a nabízel postgraduální jedno až dvoudenní kurzy pro zubní lékaře a zubní asistenty o diagnostice a terapii individuálního rizika kazu. Program přednášek nyní zahrnuje vyšetření parodontálního rizika, přednášky pro lepší komunikaci i koncepci a organizaci zubní ordinace, nabízející preventivní stomatologii jako základ jakéhokoli ošetření. Jeho preventivní koncept se hojně používá po celém Německu dodnes.

Praktické a inovativní myšlení dr. Laurische se projevuje v oblasti přístupu k fisurám. V roce 1993 zveřejnění systematické koncepce ošetření fisur včetně laků obsahujících chlorhexidin. Vyvinul preparační špičky Soniflex-Seal pro minimálně invazivní pečetění (vlastní patent, prodej KaVo).

Dr. Laurisch byl druhým předsedou pozdější „Německé společnosti dětské stomatologie“ v letech 1989 až 1998. Od roku 2001 do roku 2009 byl členem výkonného výboru DGZMK (Německá společnost pro zubní, orální a kraniomandibulární vědy). V roce 1993 byl jeho úřad zvolen „preventivním úřadem roku“. V roce 2002 získal Wrigley-Prophylaxe-Preis za svůj závazek k postgraduálnímu přenosu znalostí v preventivní stomatologii a za interaktivní preventivní diagnostický a léčebný program „Prophylaxe Interaktiv“. Dr. Laurisch je členem vědecké rady nadace International Health Care Foundation, členem PFA (Akademie Pierra Foucharda) a seniorním členem v ORCA (The European Organisation for Caries Research). Od roku 2003 přednáší na univerzitě Heinrich – Heine University Düsseldorf.